Kloubní výživa a možné mechanismy účinkuKloubní výživa jako doplněk sportovní výživy využívá poznatků z vývoje léčiv (tzv. SYSADOA = Symptomatic Slow Acting Drugs of OsteoArthritis neboli v češtině nazývaných chondroprotektiva ), které by měly při dlouhodobém používání příznivě ovlivnit kloubní chrupavky, zabraňovat jejímu opotřebení, snižovat bolest a působit protizánětlivě.  Účinky použití kloubní výživy na zlepšení ať bolesti nebo ostatních kloubních symptomů, bývají dle zkušenosti uživatelů pozorovány až po několika týdnech užívání. U léčiv obsahující glukosaminy se doporučuje ukončení léčby artrózy těmito přípravky, nedostaví-li se úleva do 2-3 měsíců od zahájení užívání, což lze vztáhnout i na přípravky kloubní výživy pro sportovce. Obdobné zkušenosti jsou i s přípravky obsahujícími chondroitin sulfát.

V dnešní době již seženete stimulanty v nejrůznějších formách. Gymnastický míč má různé velikosti. Anabolizéry zvyšují svalový objem cvičených partií.

Bezpečnost kloubní výživy a doping

Kloubní výživa je doplněk stravy s potenciálně pozitivním účinkem na pohybový aparát, respektive chrupavčitou část kloubu. Látky obsažené v kloubní výživě jako doplňku stravy jsou s různou mírou úspěchu používaná i v medicíně jako léčiva. Pro zdravého sportovce se jedná o bezpečné preparáty a výše popisované látky ve složení přípravků nikterak neovlivňují výsledek dopingové kontroly, nepatří na seznam zakázaných látek a metod dopingu.

Zdravotnické poznámky

Přípravky kloubní výživy jsou všeobecně velice dobře snášeny. Nežádoucími účinky mohou být např. nevolnosti a bolesti břicha, trávicí obtíže či zácpa, kožní reakce a svědění. Pozorní k užívání kloubní výživy by měli být lidé s alergií na mořské plody či korýše. Podávání glukosaminu může při zahájení podávání zhoršovat astma a vést k hypercholesterolémii (zvýšená hladina cholesterolu v krvi). Podávání kloubní výživy může vést ke změně vstřebávání některých léků a ovlivnit krevní srážlivost u lidí užívající léky proti srážení krve. Vzhledem k nedostatečným důkazům nelze doporučit přípravky kloubní výživy v těhotenství a kojení. Pro nedostatek zkušeností nelze přípravky kloubní výživy v rámci sportovní výživy doporučit dětem a mladistvým bez konzultace s ošetřujícím lékařem. V případě užívání kloubní výživy souběžně s předepisovanými léky upozorněte na toto svého lékaře.

 Na bolavé klouby pomůže kloubní výživa nové generace

Při akutní anebo chronické bolesti kloubů obvykle saháme po různých analgetikách, které bolest utišují. Podle výzkumů londýnských lékařů z Queen Mary University pod vedením prof. Underwooda zabírají alternativní prostředky léčby na chronickou bolest kolenních kloubů stejně jako léky. Ze studie vyplývá, že v některých případech jsou alternativní způsoby léčby dokonce vhodnější. Doplňky stravy, gely či krémy obsahující protizánětlivé látky nemají na rozdíl od léků vedlejší účinky. Jejich užití je vhodné především při lokalizované bolesti, při rozsáhlé bolesti je pak na místě užití analgetik. Nejčastější příčinou bolesti kolenních kloubů je osteoartróza, která souvisí s opotřebováním chrupavky v kloubu.

Léčba osteoartrózy

Léky vykazují mnoho vedlejších účinků jako je např. bolest žaludku, zvýšený krevní tlak či zhoršené astma. Většina lékařů proto upřednostňuje komplexní řešení, které zahrnuje farmakologické i nefarmakologické postupy. Mezi ty nefarmakologické patří snížení váhy u obézních osob, dále fyzioterapie, rehabilitace ale i správný zdravý pohyb (chůze, plavání, kolo) atd. Naopak farmakologická léčba se soustřeďuje především na potlačení bolesti a také k „výživě“ kloubů – k tomuto účelu se používají léčiva s chondroprotektivním účinkem. Samotnou léčbu lze podpořit i užíváním doplňků stravy. Předem je však nutné říct, že doplňky stravy za nás problém nevyřeší a pro zdraví musíme udělat mnohem více. Doplňky stravy nám pomáhají při výživě kloubů zevnitř a je nutná jejich pravidelná konzumace. Pro vnější aplikaci jsou vhodné gely a krémy, které působí zvenku a potlačují zánět v místě bolesti.

Kloubní preparáty nové generace

Inovo – kloubní výživa. Velmi oblíbenou skupinou jsou doplňky stravy, které obsahují látky podporující regeneraci kloubní chrupavky a mají současně protizánětlivý účinek. Mnoho preparátů obsahuje maximálně 1 anebo 3 účinné složky, a proto nemusí být tak účinné. Novou generaci kloubních preparátů představují výrobky značky Barny´s – Inovo 5 a Inovo 6. Obsahují až 5 účinných složek, které chrupavka potřebuje. Preparáty je vhodné užívat při dlouhodobých bolestech a zánětech kloubů a svalů, či sportovních zraněních.

Nabídka kloubní výživy v internetovém obchodě »


Reklama:


Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!